Наукова діяльність

Науково-дослідна робота 

Науково-дослідні роботи та дисертаційні дослідження кафедри фтизіатрії та пульмонології присвячені актуальним темам, які охоплюють найбільш небезпечні інфекційні захворювання, такі як, COVID-19, Туберкульоз, ВІЛ-інфекція, бронхіальна астма, ХОЗЛ та коморбідні стани у внутрішній медицині.

Актуальність дослідження підкріплюється необхідністю розробки нових підходів до діагностики та лікування цих захворювань, а також важливістю інтеграції міждисциплінарних знань для покращення результатів лікування та зниження соціально-економічних наслідків.


 У березні 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила пандемію нового небезпечного захворювання COVID-19. Офіційна назва збудника інфекції SARS-CoV-2, вірус зарахований до ІІ групи патогенності. Особливістю короновірусу є його швидке поширення світом: на початок травня вірус був зареєстрований у 197 країнах світу. Динаміка реєстрації активних випадків та показника смертності коронавірусної інфекції демонструє тенденцію до прогресування поширення активних випадків і зростання показника смертності. Така ж тенденція характерна для епідеміології коронавірусної інфекції і на теренах нашої держави, що викликає тривогу у експертів.

У даний час пандемія COVID-19 обійшла всі інші проблеми охорони здоров'я у всьому світі. Питання взаємодії між COVID-19 та туберкульозом (ТБ), який, як і раніше, посідає перше місце серед причин смерті від однієї інфекційної хвороби у світі, є важливим, оскільки це може мати серйозні наслідки як для хворих на ТБ, так і потенційно недодіагностованих у всьому світі, особливо в країнах з низьким та середнім рівнем доходу, де туберкульоз ендемічний, а медичні служби погано оснащені.

Програми боротьби з ТБ у період пандемії COVID-19 будуть відчувати напруження через перенаправлення ресурсів та неминучу втрату зосередженості системи охорони здоров’я, окремі види діяльності не можуть бути пріоритетними. Це, ймовірно, може призвести до зниження якості лікування туберкульозу та погіршення контролю над інфекцією. Україна входить до тридцяти країн з високим тягарем туберкульозу з множинною лікарською стійкістю (МЛС-ТБ). Головну загрозу ефективності лікування ТБ в Україні становлять запізнє виявлення захворювання і визначення чутливості збудника, що є головною передумовою призначення адекватного лікування. Відповідно, найбільш складними у цьому відношенні є генералізовані форми туберкульозу і випадки МЛС-ТБ.

Поєднану патологію варто розглянути через призму перебігу ЦД, оскільки його питома вага в структурі поєднаної патології за останні роки значно зросла і продовжує стрімко збільшуватися. Загальноприйнятим на сьогодні є постулат, що саме захворювання на ЦД є фоном для розвитку туберкульозного запалення і така коморбідність не тільки значно обтяжує перебіг специфічного процесу, а і є одним з основних факторів ризику розвитку рецидиву туберкульозу.

Воєнні дії спричиняють виражений негативний вплив на усі сфери життя, у тому числі соціальні й медичні. Умови життя, спричинені воєнним конфліктом, такі як високий рівень хронічного стресу, невідповідна гігієна, недостатнє харчування та недосипання тощо сприяють підвищенню ризику передачі інфекції, особливо аерогенним шляхом. У той же час, збройні конфлікти неминуче призводять до матеріально-технічних збитків для медичної інфраструктури, знижуючи якість надання медичної допомоги та її доступність. Одним із захворювань, поширеність якого зростала при усіх воєнних конфліктах, є туберкульоз (ТБ). ТБ є не лише медичною, але й соціально значимою проблемою та відноситься саме до захворювань, асоційованих з війною. 

З 2010 по 2025 рік  завершено три ініціативні науково-дослідні роботи кафедри та три науково-дослідні роботи з пріоритетним фінансування, науковий керівник д.мед.н., професор Лілія Тодоріко, відповідальний виконавець к.мед.н., доцент Інга Єременчук. 

2011 рік ініціативна НДР «Ефективність стандартних та емпіричних режимів хіміотерапії у хворих із повторним лікуванням та високим ризиком виникнення полі-мультирезистентного туберкульозу легень на Буковині та удосконалення лікування бронхообструктивного синдрому в хворих старших вікових груп».

2012-2016 рр. ініціативна НДР «Клінічно-патогенетичні особливості перебігу туберкульозу і неспецифічних  захворювань легень у поєднанні з патологією інших органів та систем, удосконалення діагностики та лікування».

2017-2021 рр. ініціативна НДР «Профілактика розвитку побічних реакцій при фармакотерапії туберкульозу та коморбідності ВІЛ/ТБ шляхом аналізу механізмів їх виникнення та наявності супутньої патології».

2014-2016 рр. - прикладна  НДР,  що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, Державний реєстраційний номер: 2301020 «Патогенетичні особливості формування синдрому системної запальної відповіді при поширених формах хіміорезистентного туберкульозу легень, удосконалення діагностики, оптимізація програми лікування та профілактики» 

Наукова продукція: (3 монографії (1 з них англомовна), 94 статі (з них, за кордоном 46), 115 тез (з них, за кордоном 51), отримано 7 патентів на корисну модель, 6 раціоналізаторських пропозицій, опубліковано 2 нововведення, 1 методичні рекомендації, 1 інформаційний лист).

2020-2022 рр. - прикладна  НДР,  що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, Державний реєстраційний номер: 0120U101345 «Удосконалення діагностики та лікування туберкульозу легень у поєднанні з цукровим діабетом» 

Наукова продукція: (2 монографії, 14 статтей у наукових періодичних виданнях, 5 статтей Scopus та 1 - Web of Science,  отримано патент на корисну модель, 7 раціоналізаторських пропозицій, опубліковано 3 нововведення, 1 методичні рекомендації, 1 інформаційний лист).

2023-2025 рр. прикладна  НДР, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, Державний реєстраційний номер: 0123U101344 «Удосконалення профілактики та лікування туберкульозу з множинною лікарською стійкістю в умовах пандемії COVID-19»

У 2024 році запланована ініціативна НДР «Патогенетичне обґрунтування пацієнт-орієнтованого ведення туберкульозу залежно від резистентності мікобактерій та варіанту супутньої патології, оцінка впливу пандемії SARS-Cov-2 та воєнного стану в Україні», Державний реєстраційний номер: 0124U002434, 2024-2028 рр. 

Виконавці НДР:

Дисертаційні роботи, виконані співробітниками кафедри:

2011 рік - магістерська науково-кваліфікаційна робота «Ефективність режимів хіміотерапії у хворих на туберкульоз легень з невідомою чутливістю до антимікобактеріальних препаратів» - Єременчук І.В.

2013 рік - магістерська науково-кваліфікаційна робота «Клінічно-патогенетичний аналіз особливостей перебігу туберкульозу легень у ВІЛ-інфікованих» - Підвербецька О.В.

2013 рік - магістерська науково-кваліфікаційна робота «Особливості перебігу бронхообструктивного синдрому при різних формах туберкульозу легень» - Сем'янів І.О.

2016 рік - дисертаційне дослідження «Клініко-імунологічні особливості мультирезистентного туберкульозу легень у вперше діагностованих хворих, ефективність та оптимізація лікування» - Єременчук І.В.

2016 рік - дисертаційне дослідження «Патогенетичне обґрунтування диференційованого лікування вперше діагностованого туберкульозу легень залежно від тиреоїдного, глюкокортикоїдного гомеостазу та цитокіно-апоптичної регуляції» - Герман А.О.

2017 рік - дисертаційне дослідження: «Комплексне лікування хворих на вперше діагностований туберкульоз легень залежно від супутньої патології гепато-панкреато-біліарної системи та поліморфізму генів глутатіон-S-трансферази» - Сем'янів І.О.

2018 рік - дисертаційне дослідження: «Режими протитуберкульозної та патогенетичної терапії у хворих на туберкульоз легень з порушенням мікробіоценозу та адсорбтивної функції кишечника» - Підвербецька О.В.

Заплановані дисертаційні дослідження співробітниками кафедри:

2023 рік - дисертаційне дослідження: «Удосконалення діагностики та персоніфікація лікування туберкульозу легень  залежно від концентрації 25-гідроксикальциферолу 25 (ОН) D та рівня мелатоніну з урахуванням генотипу мікобактерій туберкульозу» - Тодеріка Я.І.

Підвербецький О.Я.

Сем'янів І.О.